Mów mi Isza… i twórz ze mną archiwum!

Szanowni Państwo,

Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS – lider niniejszej inicjatywy – z radością i dumą informuje, że projekt “Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” oficjalnie się rozpoczął!

“Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” to inicjatywa, którą stworzyliśmy po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Za zadanie postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na żeńskie postaci w historii i kulturze: Żydówki oraz Polki działające na terenach Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic – sąsiadujących ze sobą miejscowości na południu Polski w okresie okupacji (i nie tylko). Zwyczajne mieszkanki w nadzwyczajnych okolicznościach oraz nieprzeciętne kobiety w przeciętnych sytuacjach stały się inspiracją cyklu, którego tłem i bohaterami drugoplanowymi: jest drewniana bożnica w Wiśniowej – unikatowa w skali kraju budowla wpisana w 1993 r. na listę zabytków, ruiny dobczyckiej Mykwy oraz cmentarz żydowski w Myślenicach.

Wśród obecnych mieszkańców regionu oraz potomków tych, którzy już z niego wyemigrowali, poszukamy opowieści o ich żydowskich i polskich przodkiniach: działaczkach, społeczniczkach, członkiniach kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, zaangażowanych obywatelkach, kobietach twórczych i aktywnych. Spiszemy historie naszych matek, babek oraz pra, pra, pra…babek. Skolekcjonujemy opowiadania o przedsiębiorczych ciotkach, uzdolnionych kuzynkach i kreatywnych sąsiadkach. Pokażemy i docenimy dokonania mało znanych lub całkiem zapomnianych aktywistek, (wy)twórczyń, a nawet sprawczych społecznie krewnych.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu EVZ Foundation – berlińskiej Fundacji Pamięci,
Odpowiedzialności i Przyszłości – dziękujemy za okazane wsparcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *