Karolina Soldinger. Z cyklu: bohaterki naszego archiwum

Bohaterką dzisiejszego wpisu jest Karolina Silberstein – kobieta, która mimo srebra w nazwisku, zdecydowanie zasługuje na złoto w kategorii wytrwałości. Liczba opuszczeń, których doświadczała już od wczesnego dzieciństwa sprawia, że nasz podziw dla jej hartu ducha stale wzrasta. Pomimo przeciwności w postaci licznych przeprowadzek i zmian adresów zamieszkania, jak i tych bardziej osobistych i emocjonalnych strat jak wczesna śmierć ojca, Karolina zbudowała i poprowadziła swoją rodzinę do bezpiecznej przystani.

Karolina Silberstein urodziła się w 1875 roku Brzezowej k/Dobczyc w rodzinie Berla Silbersteina i jego żony Nichy z rodu Scherman. Rodzice Karoliny prowadzili szynk w Targoszynie. Wychowywali czwórkę dzieci: Feitschę, Jakóba, Izaaka oraz Karolinę. W latach osiemdziesiątych XIX wieku rodzina Silbersteinów przeprowadziła się do Dobczyc, gdzie w 1888 roku Karolina przeżyła śmierć ojca.

W 1894 roku dziewiętnastoletnia Karolina Silberstein wyszła za mąż za Bernarda Soldingera. Pan młody miał 25 lat i był synem Anschla i Sprincy z rodu Vorzimmer, kupców z Wiśniowej. Ślub odbył się 18 września w Dobczycach. Udzielił go Schmelka Fränkel, rabin Gminy Izraelickiej w Klaśnie, a świadkami byli Izrael Kleinman, rzezak z Dobczyc oraz Eternhalt, szemes z Klasna.

Karolina i Bernard Soldingerowie wyjechali do Ostrawy na Morawach. Zagłębie ostrawskie cieszyło się szczególną popularnością wśród emigrantów z ziem polskich na przełomie XIX i XX wieku, ponieważ mieli tam możliwość dobrych zarobków i awansu społecznego. Soldingerowie zostali w Ostrawie na stałe.

Karolina urodziła i wychowała czwórkę dzieci: córkę Gustę oraz trzech synów: Natana, Leo i Maxa. Zapewne niejednokrotnie odwiedzała Dobczyce, gdzie mieszkała jej matka oraz rodzeństwo. Jeden z synów Karoliny, Max Soldinger, był utalentowanym malarzem – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Pradze. W czasie wojny przebywał w Dobczycach.

Karolina Soldinger nie przeżyła Holocaustu. Została zamordowana w obozie w Teresienstadt 31 grudnia 1942 roku.

Fotografia przestawiająca Karolinę Soldinger pochodzi z archiwum Roberto Soldingera, wnuka Karoliny. 

Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia wszystkich archiwalnych fotografii TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *