Inteligentna. Wykształcona. Odważna. To słowa, które opisują jedną z bohaterek naszego archiwum. Przedstawiamy Adę Nadel-Hecht – kobietę, która nie dzierżyła w dłoni broni, a mimo to jej heroiczne czyny uratowały życie wielu osobom.
Ada Nadel-Hecht (ur. 1909 r.) była magistrą filologii i nauczycielką. Przed wojną uczyła w Gimnazjum Hebrajskim w Krakowie, gdzie prowadziła m. in. zajęcia praktyczne dla dziewcząt, które uczyła szycia i zdobnictwa.
W czasie okupacji wraz ze swym mężem Leonem Hechtem, prawnikiem, przebywała w Dobczycach. Hechtowie mieszkali w domu przy Rynku, numer 11. Ada Hechtowa działała w Delegaturze Żydowskiej Samopomocy Społecznej. Była jedną z osób transportujących leki z Krakowa do punktu sanitarnego w Dobczycach. Świadczą o tym przepustki wystawione na jej nazwisko.
Ada Hechtowa była współorganizatorką świetlicy dla żydowskich dzieci , która mieściła się w kamienicy Kauferów w Dobczcach przy ul. Rynek 34. Prowadziła tam zajęcia dla dzieci do lat 14. Ta doświadczona nauczycielka przekazywała wiedzę dzieciom, pozbawionym dostępu do nauki. Za swoją pracę nie otrzymywała żadnego wynagrodzenia. Po aresztowaniach osób związanych z prowadzeniem tajnego nauczania w pobliskiej miejscowości Gdów, dobczycka świetlica zakończyła działalność 21 kwietnia 1942 roku. Kilka miesięcy później, 22 sierpnia wszyscy Żydzi zostali deportowani z Dobczyc do Wieliczki, a stamtąd do obozu zagłady w Bełżcu. Prawdopodobnie wśród nich znalazła się Ada.
Na zdjęciu kamienica Kauferów w Dobczycach, Rynek 34, w której Ada Nadel-Hecht uczyła żydowskie dzieci, pozbawione dostępu do edukacji.
Zapraszamy do archiwum poświęconemu Adzie TUTAJ.